Biuro podróży Primapol | Dąbrowa Górnicza

Wybierz swój język

 

Atrakcje turystyczne: Gierzwałd – Grunwald - Święta Lipka  - Reszel - Memerki - Olsztyn

1 dzień

Wyjazd rano i przejazd w kierunku Mazur. Grunwald: muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które prezentuje wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411. Wystawę uzupełnia kolekcja średniowiecznego uzbrojenia oraz pokazy multimedialne ukazujące fazy bitwy, opis chorągwi grunwaldzkich i pokaz specjalny poświęcony obrazowi Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” -  jest to haftowana wersja obrazu w oryginalnych rozmiarach. Całość dopełniają zawieszone kopie chorągwi polskich i krzyżackich oddziałów, które wzięły udział w bitwie. Możliwość całościowego spojrzenia na przebieg wiktorii z 15 lipca 1410 r. daje diorama, na której możemy obserwować kolejne fazy bitwy. Spacer z przewodnikiem po Polach Grunwaldu.

W godzinach popołudniowych przyjazd do Sanktuarium w Gierzwałdzie, jedynego miejsca w Polsce, w którym miały miejsce objawienia maryjne (prywatne) zatwierdzone przez kościół. Msza św. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem który opowie historię objawień Matki Bożej w tym miejscu. Zwiedzanie sanktuarium, cudownego zródełka, które to Matka Bożą pobłogosławiła. Czas wolny na modlitwę indywidualną. Obiadokolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma.

 

2 dzień

Rano po śniadaniu przejazd do Świętej Lipki. Święta Lipka  to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od  początku aż do dzisiaj są Ojcowie Jezuici. Jest to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie zespołu na dnie doliny w obramowaniu lasów. 

Przejazd do Reszla, który uważany jest za najładniejsze miasto Warmii. Zamek biskupi, wyniosła fara, gotyckie mosty, świetnie zachowany zespół staromiejski – to tylko najważniejsze jego atrakcje. Zamek biskupi jest nie tylko perłą średniowiecznej architektury obronnej, ale i jedną z ikon Warmii. 

Przejazd do Memerek gdzie znajduje się kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Zwiedzanie z przewodnikiem części będącej Centrum Dowodzenia i Łączności, gdzie wykonana została adaptacja pomieszczeń z wykorzystaniem elementów historycznego wyposażenia i manekinów w umundurowaniu. Niemieccy sztabowcy, obsługa centrum łączności i odtworzenie wnętrza pomieszczeń sprawia, iż wyobrazić można sobie jak wyglądało to w czasie wojennego funkcjonowania kwatery. Ciekawostką jest rekonstrukcja układu pomieszczeń w niemieckiej łodzi podwodnej U-Boot z okresu II WŚ. Przechodząc korytarzem pomiędzy sekcjami zobaczyć możemy w skali 1:1 jak wyglądała służba na okręcie podwodnych w czasie wojny. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

3 dzień

Po śniadaniu przejazd do Olsztyna - stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Najciekawsze i najważniejsze zabytki miasta Olsztyna to fragmenty murów miejskich z Bramą Wysoką, XIV-wieczna bazylika pw. św. Jakuba, Stary Ratusz oraz zabytkowa zabudowa starówki olsztyńskiej.  Najstarszą budowlą Olsztyna jest gotycki zamek kapituły warmińskiej z XIV w, w którym urzędował Mikołaj Kopernik w czasie swojego pobytu w Olsztynie. Zamek należał do kapituły warmińskiej, która do 1454 roku podlegała wojskowej opiece Zakonu Krzyżackiego. Z tego względu zamek odegrał sporą rolę podczas wojen polsko-krzyżackich. Do zwiedzania udostępnione jest reprezentacyjne pierwsze piętro północnego skrzydła gotyckiego, w kolejności: izba mieszkalna administratorów, refektarz, kaplica, jak również pomieszczenia kondygnacji spichrzowo - obronnych. Dostępna dla zwiedzających jest również wieża strażnicza z której można podziwiać panoramę miasta. Czas wolny i wyjazd w drogę powrotną. Powrót do domu w późnych godzinach wieczornych.

 

 Cena: do uzgodnienia

CENA OBEJMUJE:

  • przejazd autokarem
  • 2  noclegi (pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami)
  • wyżywienie 2 x dziennie: 2 śniadania i 2 obiadokolacje
  • opiekę pilota i opiekę duszpasterską kapłana

 CENA NIE OBEJMUJE:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników ok. 70 zł